Strona główna > Aktualności > 13-04-2017
13-04-2017

Jury konkursu Ambasador Nowej Europy wśród pięciu finalistów postanowiło wyróżnić także literacki debiut Andrei Tompy Dom kata w przekładzie Anny Butrym

W uzasadnieniu jurorzy piszą:

"Na poły biograficzna powieść Andrei Tompy stanowi próbę przepracowania doświadczenia reżimu Ceaușescu. Próbę wielce udaną – nakreśloną z historiograficznym zacięciem. Z drugiej ksiązka jest refleksją o małych ojczyznach i problemach z tożsamością narodową (a właściwie – z multitożsamością) wywoływanych przez opresyjne systemy polityczne. Bezsilność jednostki, totalność systemu, strach i uwikłanie potęgowane są niezwykłą formą tej powieści. Narracja tocząca się na bezdechu, bez kropki, bez przerwy na dialogi lub opis, podkreśla tylko przerost „formy” nad „treścią” ustroju totalitarnego – jego pustkę i fasadowość. 

Słowa uznania należą się również tłumaczce [...]. Niezwykłe wyczucie literackie, ogromna wrażliwość słowa i jednocześnie nieszablonowa zdolność myślenia w wielu językach, w wielu kulturach naraz, sprawia, że potoczysta i wielojęzyczna opowieść nie traci niczego w tłumaczeniu".

Więcej informacji na stronie Europejskiego Centrum Solidarności

  


Książkowe Klimaty s.c.
ul. Mydlana 1/005
51-502 Wrocław
NIP:895-201-81-93