Strona główna > Aktualności > 21-09-2016
21-09-2016

Na stronie nagrody możemy przeczytać, iż "autorowi udało się stworzyć plastycznie a zarazem precyzyjnie i wartko napisaną powieść o misternej konstrukcji, z nakładającymi się planami czasowymi, z zacierającą się granicą między światem realnym a fantastycznym.  Łączy w niej opowieści o losach Ormian przed, w trakcie i po ludobójstwie z 1915–1916, o wydarzeniach z czasów II wojny światowej, o sowieckiej okupacji w Rumunii oraz o skutkach komunistycznego reżimu dla rumuńskiego społeczeństwa, a także dla ormiańskiej społeczności w Rumunii. Na tle tych wydarzeń historycznych w powieści przewijają się liczne postaci, w większości ormiańscy uchodźcy lub ich potomkowie".

Również na http://angelus.com.pl spośród 7 książek - finalistek "Angelusa" czytelnicy wybierają laureatkę Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej, zmarłej w 2012 roku przewodnicząej jury "Angelusa". Wszystkich miłośników "Księgi szeptów" zachęcamy do głosowania.

Nagroda, którą stanowią statuetka Angelus autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. Od czwartej edycji wydarzeniu towarzyszy nagroda dla tłumacza nagrodzonej książki w wysokości 20 tys. zł. Funduje ją Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa. Jeśli laureatem zostanie pisarz polski, wówczas jury podejmuje decyzję o przyznaniu nagrody dla tłumacza jednej z książek zagranicznych nominowanych do finałowej siódemki. W 2014 roku za wydaną przez Książkowe Klimaty powieść "Zdarzyło się pierwszego września" nagrodzeni zostali jej autor Pavol Rankov oraz tłumacz Tomasz Grabiński.

Uroczyste wręczenie nagrody Angelus nastąpi 15 października w Teatrze Muzycznym Capitol.

  


Książkowe Klimaty s.c.
ul. Mydlana 1/005
51-502 Wrocław
NIP:895-201-81-93