Strona główna > Aktualności > 21-09-2015
21-09-2015
kalin terzijski gościem wrocławskiego mfo

Już w piątek 2 października Wrocław odwiedzi Kalin Terzijski. Bułgarski prozaik będzie gościem 11 edycji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

Terzijski ukończył liceum o kierunku przyrodniczo-matematycznym, a następnie medycynę. Pracował jako stolarz, ankieter, sanitariusz i pielęgniarz. Po skończeniu studiów przez cztery lata był lekarzem szpitala psychiatrycznego, po czym poświęcił się wyłącznie twórczości literackiej. Wydał sześć tomów opowiadań, trzy tomiki wierszy i cztery powieści. Jest też autorem scenariuszy radiowych i telewizyjnych.

Jego tom opowiadań „Czy jest ktoś, kto cię kocha?” został w 2011 r. wyróżniony nagrodą literacką Unii Europejskiej, a polska premiera w przekładzie Hanny Karpińskiej ukazała się niedawno nakładem Książkowych Klimatów. Rzeczywistość Kalina Terzijskiego zaludniają outsiderzy, alkoholicy, wyłudzacze, kolekcjonerzy cudzych żyć, nieznośni sąsiedzi, niespełnieni kochankowie. Obyczajowy obrazek sąsiaduje tu z przełamanym przekorną puentą symbolizmem, przed melancholią i powagą życia chronią zaś ironia i zgryźliwy humor.

Wojciech Chmielewski tak pisał na łamach „Plusa Minusa” o opowiadaniach Terzijskiego: „Czym jest miłość i co to znaczy być kochanym? Proza Terzijskiego stara się tego dociec bez ckliwości, co jest ważne zwłaszcza dziś, kiedy zalewa nas popkulturowy ocean książkowego kiczu o »miłości i szczęściu«, z którego nakładów można spokojnie wznieść drugie Góry Świętokrzyskie. Bułgarski pisarz jest dyskretny, kiedy pisze o intymności, czuły, kiedy widzi ludzki upadek i nieszczęście, wyrafinowany w opisie zbliżeń i pełny nadziei, że zawsze znajdzie się ktoś, kto pokocha kogoś innego”.

Spotkanie z Kalinem Terzijskim odbędzie się w piątek 2 października o godzinie 17.30. we wrocławskiej Galerii Dizajn BWA (ul. Świdnicka 4). W sobotę Terzijski będzie czytał swoje opowiadania w cyklu Prezentacje/Readings, który rozpocznie się o godzinie 18.00 (Stara Plebania, plac Nankiera).

  


Książkowe Klimaty s.c.
ul. Mydlana 1/005
51-502 Wrocław
NIP:895-201-81-93