Strona główna > Aktualności > 04-09-2015
04-09-2015
charalambidis w polsce!

Przyjazd do Krakowa potwierdził wybitny cypryjski poeta Kiriakos Charalambidis – kandydat do literackiej Nagrody Nobla. Spotkanie, które odbędzie się 3 października o 19:30 w Śródmiejskim Ośodku Kultury w Krakowie,  poprowadzi dr Michał Bzinkowski (związany zresztą z Książkowymi Klimatami, przekłada bowiem powieść „Pandemonium”, którą wydamy w bieżącym roku).

Kiriakos Charalambidis urodził się w 1940 roku na Cyprze, gdzie nadal mieszka. Jest uznawany za jednego z najbardziej rozpoznawalnych greckojęzycznych poetów i równocześnie za „narodowego poetę” Cypru. W swojej twórczości Charalambidis odwołuje się do całej tradycji greckiej – od starożytności, poprzez Bizancjum aż do współczesnej greckiej literatury (Solomos, Kawafis, Seferis) oraz greckiej poezji ludowej. Studiował na wydziale Historii i Archeologii na Uniwersytecie Ateńskim, uczęszczał także na zajęcia w Greckim Teatrze Narodowym. Pracował jako dyrektor programowy w radiu Cyprus Broadcasting Corporation. Opublikował dwanaście tomików poezji, kilkukrotnie otrzymał Nagrodę Republiki Cypryjskiej za Poezję, a także Nagrodę Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Ateńskiego. Jego wiersze tłumaczone były na angielski, francuski, niemiecki, szwedzki, bułgarski i albański. Dr Michał Bzinkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, znakomity tłumacz poezji greckiej (Seferisa, Kawafisa, Ritsosa, Boukalasa) przygotowuje obecnie przekłady poezji Charalambidisa na język polski, których premierowa prezentacja odbędzie się na Transpoetice: Cypr. Poprowadzi również rozmowę z poetą na temat poezji cypryjskiej, jej cech szczególnych, a także twórczości własnej Kiriakosa Charalambidisa. W ramach Transpoetiki poezję usłyszymy w językach greckim i polskim.

W spotkaniu wezmą w nim udział także: Agnieszka Chrzanowska – śpiew, recytacja, Wojciech Pieczka – pianista, akordeonista, oraz Paweł Krupka – poeta, dyplomata, tłumacz poezji greckiej.

Początek o godzinie 19:30 (Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie, ul. Mikołajska 2).

Organizatorzy: Instytut Filologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Stowarzyszenie Fragile, Ambasada Republiki Cypryjskiej w Polsce, Śródmiejski Ośrodek Kultury

Patronat: Książkowe Klimaty

  


Książkowe Klimaty s.c.
ul. Mydlana 1/005
51-502 Wrocław
NIP:895-201-81-93