Strona główna > Aktualności > 20-10-2014
20-10-2014
pavol rankov laureatem literackiej nagrody europy Środkowej „angelus”

Pavol Rankov był podwójnym triumfatorem tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angelus". Jego powieść "Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" w przekładzie Tomasza Grabińskiego została uznana przez jury za najlepszą spośród siedmiu zakwalifikowanych do finału książek.
Laureat otrzymał czek na 150 tysięcy złotych oraz statuetkę autorstwa Ewy Rossano. Przypominamy także, że pisarz został laureatem przyznawanej w tym roku po raz pierwszy Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej, ustanowionej przez jury „Angelusa” w celu uczczenia pamięci zmarłej w 2013 roku Natalii Gorbaniewskiej, jego pierwszej przewodniczącej, wybitnej rosyjskiej poetki i tłumaczki, legendy  ruchu dysydenckiego w ZSRR.
To właśnie na powieść „Zdarzyło się pierwszego września ( albo kiedy indziej)” oddano najwięcej głosów w plebiscycie czytelników, przeprowadzonym na stronie internetowej Literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angelus".

Autorowi i tłumaczowi serdecznie gratulujemy, a wszystkim czytelnikom, którzy oddali głos na nagrodzoną książkę, dziękujemy!

  


Książkowe Klimaty s.c.
ul. Mydlana 1/005
51-502 Wrocław
NIP:895-201-81-93