Strona główna > Książki > Czeskie sny

Autor: Pavel Kosatík
Tłumacz: Elżbieta Zimna
Liczba stron: 358
ISBN-13: 978-83-64887-00-0
Rok wydania: 2014
Wydanie: I
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Redakcja: Elżbieta Jaroszuk, Karolina Surma
Korekta: Monika Buraczyńska, Ola Maciejewska
Projekt okładki: Justyna Boguś |Mile widziane
Skład: Wioleta Kowalska/Violet Design
Pavel Kosatík
Czeskie sny

"Bycie Środkowoeuropejczykiem to nie obywatelstwo, ale światopogląd" – pisał GyörgyKonrád. Jak Europę Środkową może widzieć czeski dziennikarz?

Czeskie sny nie są ani reportażem ani powieścią – to rodzaj historycznego eseju, w którym Pavel Kosatík zmaga się z czeskimi lękami i nadziejami. Inne, nieznane dotąd w Polsce, spojrzenie na Czechy i Czechów – z ich własnej perspektywy. To także inwentarz sąsiedzkich relacji, dowód na to, że geograficzna bliskość bywa tym, co najtrwalej nas od siebie oddala.

To metaforyczne przeglądanie się w lustrze jest jednocześnie próbą rewizji narosłych przez lata stereotypów i dowodem ogromnej odwagi, niezbędnej do ich odkrycia. Eseistyka Kosatíka jest świeża, miejscami także niewygodna, ale przez to – prowokująca do spojrzenia na samych siebie z dystansu.

Na potrzeby polskiego wydania Czeskich snów autor dopisał dodatkowy rozdział o relacjach polsko-czeskich pt. Sen o Polsce.

 

Narody mają złudzenia. O czeskich złudzeniach Pavel Kosatík napisał wyjątkowy książkowy esej. Pełen erudycji i nieoczywistości. Ten katalog marzeń pokazuje, że chyba każdy naród, nie mając do tego żadnych podstaw, chciałby czuć się lepszy od innych.

Mariusz Szczygieł

 

Pavel Kosatík przyjrzał się czeskim wyobrażeniom o innych narodach. W brawurowej, fascynującej i ze swadą napisanej książce pisze o czeskiej historii, mitach i imperialnych marzeniach. Esej Kosatíka pozwala spojrzeć na naszych sąsiadów z mało popularnej w Polsce perspektywy: bez piwa, wojaka Szwejka i pieczątek na pośladkach bohaterki Pociągów pod specjalnym nadzorem.

Łukasz Grzesiczak

 

Patronat medialny:

      

39.90 zł (39.90)
dostępność: od ręki!Książkowe Klimaty s.c.
ul. Mydlana 1/005
51-502 Wrocław
NIP:895-201-81-93